گوگل اعلام كرد تمامي كربن توليد‌شده از بدو تأسيسش را جبران كرده است. همچنين، اين غول دنياي فناوري اميدوار است تا سال ۲۰۳۰، تمامي عمليات كسب‌وكارش را بتواند با انرژي پاك انجام دهد.

گوگل به‌عنوان شركتي پيشرو براي پيشگيري از آسيب به محيط‌زيست تلاش مي‌كند. در سال ۲۰۰۷، گوگل اولين شركتي بود كه به كربن خنثي تبديل شد. در سال ۲۰۱۷، غول فناوري گام مهم ديگري براي حفاظت از محيط‌زيست برداشت و از انرژي كاملا تجديدپذير براي عملياتش استفاده كرد. روز گذشته نيز، اهالي مانتين‌ويو در بيانيه‌اي اعلام كردند كه در سومين دهه‌ي فعاليتشان توانستند با سرمايه‌گذاري در آفست‌هاي كربن، تمامي كربن‌هاي توليدشده از بدو سال تأسيسشان (۱۹۹۸) را جبران كنند. گوگل اولين شركت فناوري است كه موفق شد به اين هدف دست پيدا كند.

ساندار پيچاي، مديرعامل گوگل و آلفابت، در بيانيه‌اي عنوان كرد:

به وظيفه‌ي خودمان درقبال حفاظت از محيط‌زيست پايبند هستيم. از دو دهه‌ي گذشته كه لري و سرگئي گوگل را تأسيس كردند، پايداري ارزش اصلي اين شركت بوده است. در سال ۲۰۰۷، اولين شركت بزرگي بوديم كه به كربن خنثي تبديل شديم. در سال ۲۰۱۷، در استفاده از انرژي كاملا تجديدپذير نيز پيشرو بوديم. ما پاك‌ترين شركت ابري جهان را در صنعت اداره مي‌كنيم و بزرگ‌ترين شركت خريدار انرژي تجديدپذير در دنيا هستيم.

غول موتور جست‌وجو قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ تمامي مراكز داده و شعبه‌هايش را در سراسر دنيا با انرژي بدون كربن اداره كند. همچنين، گوگل در تلاش است با سرمايه‌گذاري‌هاي بزرگ، پنج گيگاوات انرژي بدون كربن براي مناطق اصلي توليدكننده‌ي محصولات گوگل فراهم كند. اين اقدام گوگل مي‌تواند علاوه‌بر حذف آلاينده‌ گازي، بيش از ۸،۰۰۰ شغل درزمينه‌ي انرژي پاك ايجاد كند.

از ديگر اقدامات مؤثر شركت فناوري با هدف حفاظت از محيط‌زيست مي‌توان به طراحي و توسعه‌ي ابزار EIE در ۳،۰۰۰ شهر دنيا اشاره كرد كه به شهرها در شناسايي و كاهش آلودگي حاصل از كربن كمك مي‌كند. گوگل قصد دارد به بيش از ۵۰۰ شهر دنيا كمك كند تا بتوانند تا سال ۲۰۳۰ توليد سالانه‌ي گاز كربن را به حداقل يك گيگاتن كاهش دهند.

همچنين، گوگل تلاش مي‌كند گزينه‌هاي سازگار با محيط‌زيست را در محصولات متخصصانش قرار دهد. براي مثال، اكنون متخصصان با استفاده از گوگل مپس مي‌توانند محل ايستگاه‌هاي شارژ وسايل نقليه‌ي الكتريكي يا اجاره‌ي دوچرخه را پيدا كنند. گوگل فلايتس نيز پروازهايي را در كشورهاي اروپايي به متخصص نشان مي‌دهد كه كربن كمتر مصرف مي‌كنند.

جبران تمامي كربن‌هاي توليدشده از زمان تأسيس گوگل براي اين شركت هزينه هنگفتي به‌همراه داشته است. شركت آمريكايي هزينه‌ي خريد آفست‌هاي كربن را اعلام نكرد؛ اما با خريد آفست‌ها و سرمايه‌گذاري در پروژه‌هاي كاهش آلايندگي، تأثير منفي شركت توليدكننده‌ روي محيط‌زيست را كاهش داده است. درواقع، آفست كربن يا تعديل كربن به كاهش انتشار دي‌اكسيدكربن يا ديگر گازهاي گلخانه‌اي گفته مي‌شود.

گوگل  با آگاهي از ميزان توليدات كربن حاصل از فعاليت‌هايش، از سال ۲۰۰۷ به شركت كربن خنثي تبديل شد و اكنون با خريد آفست‌ها توانست با سرمايه‌گذاري مقدار كربن توليد‌شده‌اش را كاهش دهد. اين غول فناوري در سومين دهه‌ي فعاليتش مأموريت دشواري براي حفاظت از محيط‌زيست برعهده گرفته است و قصد دارد تمامي فعاليت‌هايش را با استفاده از منابع بدون كربن پيش ببرد. اين بدين‌معني است كه برق موردنياز دفاتر، ساختما‌ن‌ها و خدمات‌رساني جيميل، يوتيوب، مرورگر و مپس گوگل با انرژي پاك تأمين مي‌شود.

استفاده‌ي مستقيم و مداوم از انرژي بدون كربن براي تمامي شعبات گوگل گام بزرگي در راستاي حفاظت از محيط‌زيست محسوب مي‌شود و به توسعه‌ي منابع انرژي پاك جديد نياز دارد. علاوه‌بر گوگل، ساير شركت‌هاي بزرگ فناوري براي توسعه‌ و استفاده از منابع انرژي پاك محلي سرمايه‌گذاري مي‌كنند؛ اما گوگل اولين شركت بزرگي است كه تا سال ۲۰۳۰ تمام منابع انرژي‌ شعبات گسترده‌اش را به انرژي بدون كربن تبديل مي‌كند.


از سراسر وب

  انديشه متخصصينات
كاراكتر باقي مانده

بيشتر بخوانيد