كريگ فدريگي: اجراي ويندوز در رايانه‌هاي مك‌ مجهز به پردازنده M1 به مايكروسافت بستگي دارد

به ‌گفته‌ي كريگ فدريگي، پردازنده‌ي اختصاصي M1 توانايي اجراي ويندوز را دارد؛ اما براي ارائه‌ي ويندوز در رايانه‌هاي مبتني بر اين پردازنده، همه‌چيز به مايكروسافت بستگي دارد.

اپل مهاجرت به پردازنده‌هاي M1 را به‌صورت رسمي در مراسم One More Thing آغاز كرد و اولين رايانه‌هاي مك مبتني بر پردازنده M1، با قدرت و عملكرد مناسبي وارد بازار شدند. ما مي‌دانيم رايانه‌هاي مك جديد با پردازنده‌ي M1 مي‌توانند برنامه‌هاي مبتني بر اينتل و آرم ساخته‌شده براي iOS را اجرا كنند؛ اما متخصصان رايانه‌هاي مك كه براي برخي از نرم‌افزارهاي خاص به ويندوز احتياج دارند، ديگر قادر به اجراي ويندوز به‌صورت بوت كمپ (Boot Camp) نيستند و ويندوز آرم بسياري از نرم‌افزارهاي مبتني بر x86 را همراهي نمي‌كند. حال سؤال اساسي اين است كه كامپيوترهاي مك براي هميشه از ويندوز محروم خواهند بود؟ در مصاحبه‌اي جديد و مفصل با كريگ فدريگي (معاون متخصص مهندسي نرم‌افزار اپل) مشخص شده است كه پردازنده‌هاي M1 مبتني بر معماري آرم توانايي اجراي ويندوز آرم را به‌صورت بومي دارند؛ اما ارائه‌ي آن تنها به مايكروسافت بستگي دارد.

نبود ويندوز در رايانه‌هاي مك مبتني بر پردازنده‌ي M1 به اين دليل است كه مايكروسافت مجوز استفاده از ويندوز مبتني بر آرم براي محصولات اپل صادر نكرده است و اجازه استفاده از نسخه آرم ويندوز ۱۰ به اپل نمي‌دهد. مايكروسافت ماه‌ها پيش به سؤال وب‌سايت The Verge مبني بر عرضه بوت كمپ Boot Camp ويندوز روي مك‌ پاسخ واضحي نداد و چيز زيادي در اين مورد به اشتراك نگذاشت و با اين حركت، تنور شايعات در مورد عرضه نشدن ويندوز به‌صورت بوت كمپ در مك‌ را بيش از هر زمان ديگري جديد كرد. البته همان‌طور كه قبلا اشاره كرديم، رايانه‌هاي مك‌ مبتني بر آرم براي پر كردن جاي خالي ويندوز، با برنامه‌هاي جانبي مانند CrossOver و ازطريق شبيه‌ساز، تجربه‌ي برنامه‌هاي ويندوزي را مهيا مي‌كنند. از طرفي توسعه‌دهنده‌ي برنامه‌ي Parallels امروز اعلام كرد نسخه‌اي از نرم‌افزار مجازي‌سازي ويندوز را دردسترس رايانه‌هاي مك مبتني بر M1 قرار مي‌دهد.

در مصاحبه جديد وب‌سايت Ars Technica با سه تن از اعضاي كليدي اپل، كريگ فدريگي انديشه متخصصين جالبي در مورد فناوري‌هاي اصلي موجود در رايانه‌هاي مك براي اجراي بومي ويندوز به اشتراك گذاشت و به‌نوعي توپ را به زمين مايكروسافت انداخت.

فدريگي مي‌گويد:

رايانه‌هاي مك مطمئنا توانايي اين كار [اجراي ويندوز] را دارند؛ اما مشخص است كه اين امر واقعا به مايكروسافت بستگي دارد. ما فناوري‌ اصلي را براي اجراي ويندوز نسخه‌ي آرم را دراختيار داريم كه البته از برنامه‌هاي حالت متخصص x86  نيز همراهي مي‌كند؛ اما اين تصميمي است كه مايكروسافت بايد بگيرد تا اين فناوري را براي متخصصان رايانه‌هاي مك ارائه بدهد يا خير؛ اما رايانه‌هاي مك مطمئنا توانايي زيادي در اين كار دارند.

فدريگي همچنين در مورد جايگزين احتمالي ويندوز مبتني بر فضاي ابري و برنامه‌ي CrossOver براي پُر كردن جاي خالي شبيه‌ساز نرم‌افزارهاي ويندوز صحبت كرد؛ البته نبايد فراموش كرد كه با توجه ‌به شبيه‌سازي شدن نرم‌افزارهاي ويندوز در برنامه‌ي CrossOver، تفاوت‌هاي زيادي ازلحاظ عملكرد با اجراي بومي نرم‌افزارها خواهند داشت و بايد به‌عنوان راه‌ حلي موقت به آن نگاه كرد.

در ادامه جاني سروجي (مدير فناوري سخت‌افزار اپل) به  اين مصاحبه اضافه ‌شد و به اين نكته اشاره كرد كه مباني ساخت پردازنده‌ي M1، بيش از يك دهه پيش آغاز شده است با استفاده از معماري مقياس‌پذير، كوپرتينويي‌ها مي‌توانند يك تراشه سفارشي و متفاوت را توسعه دهند. او ادعا مي‌كند كه M1 هرگز يك تراشه‌ي تقويت‌شده از سري A نبوده است و به آن تبديل نخواهد شد؛ بلكه M1 پردازنده‌اي جديد با همان معماري است و بازطراحي شده تا قدرت پردازشي مك‌ها را به ارمغان مي‌آورد. اين مصاحبه‌ي طولاني‌مدت، برخي از جنبه‌هاي آوردن برنامه‌هاي iOS و آيپد OS را به رايانه‌هاي مك و اينكه چرا برخي از آن‌ها هنوز عرضه نشده‌اند شامل مي‌شود. طبق گفته‌ي مديران اپل، به زبان ساده رايانه‌هاي مك داراي صفحه‌نمايش لمسي يا قابليت‌هايي مانند ژيروسكوپ نيستند؛ بنابراين برخي از محدوديت‌ها براي عرضه‌ي بعضي از نرم‌افزارها وجود دارد و از طرف ديگر، برخي از توسعه‌دهندگان تصميم گرفته‌اند برنامه خود را به‌طور كلي وارد مك‌ نكنند. در پايان مديران اپل به اين نكته اشاره مي‌كنند كه هيچ شاخه‌ي جديدي از مك OS ايجاد نكرده‌اند؛ نسخه‌ي مك OS براي رايانه‌هاي مك مبتني بر M1 و نسخه ديگري از مك OS براي پردازنده‌هاي اينتل وجود ندارد و هر دو سخت‌افزار به‌صورت يك سيستم‌عامل واحد و به‌صورت موازي در حال توسعه هستند و اپل چندين سال از هردوي آن‌ها همراهي خواهد كرد.

مي‌توانيد متن كامل مصاحبه‌ي وب‌سايت Ars Technica با سه تن از مديران اپل را در  اينجا مشاهده كنيد.


منبع 9to5Mac

از سراسر وب

  انديشه متخصصينات
كاراكتر باقي مانده

بيشتر بخوانيد