مطالعه SSD اي ديتا XPG SPECTRIX S40G

ADATA با S40G و نورپردازي RGB با قابليت شخصي‌سازي به‌دنبال جذب گيمرهايي است كه به‌دنبال حافظه‌ي ذخيره‌سازي سريع مي‌گردند.

ديگر بر كسي پوشيده نيست كه دنياي حافظه‌‌ها در آينده متعلق به حافظه‌هاي مبتني‌بر فلش است. SSD‌-ها قله‌هاي سرعت را در سال‌هاي اخير در نورديده‌اند و با همه‌گيري حافظه‌هاي مبتني‌بر PCIe 4 در سال‌هاي آتي اين پيشرفت‌ها ادامه خواهد داشت. كنسول‌هاي بازي نسل جديد از SSD بهره مي‌برند كه توجه بيشتر توسعه‌دهندگان بازي به استفاده‌ي بهتر از ظرفيت چنين حافظه‌هايي را نويد مي‌دهد.

به جز برتري‌هاي آشناي SSD‌-هاي مبتني بر PCIe مانند سرعت خواندن و نوشتن بسيار زياد، سرعت اجرا و راه‌اندازي برنامه‌ها و سيستم‌عامل، اين حافظه‌ها سرعت بارگذاري يا لودينگ بازي‌ها را نيز به شكل محسوسي كاهش مي‌دهند و مي‌توان به كمك آن‌ها بارگذاري سريع‌تر بافت‌ها در بازي را نيز شاهد بود. XPG به‌عنوان زيربِرند گيمينگ ADATA حافظه‌هاي زيادي براي گيمرها تا به امروز توليد كرده است كه اكثر آن‌ها ظاهري متفاوت از محصولات شركت مادر دارند. پيش‌تر مطالعه SX8200 Pro را در اخبار تخصصي، علمي، تكنولوژيكي، فناوري مرجع متخصصين ايران انجام داديم، S40G روي كاغذ (البته به جز IOPS خواندن و نوشتن تصادفي 4K) شباهت زيادي به آن دارد.

اي‌ديتا برخلاف SX8200 Pro كه از كنترلر سيليكون موشن SM2262EN استفاده مي‌كرد، در S40G از كنترلر بالارده ريلتك RTS5762 بهره مي‌گيرد؛ همه‌ي ظرفيت‌هاي اس ۴۰ جي از اين كنترلر استفاده مي‌كنند. S40G در ۵ ظرفيت عرضه مي‌شود و مي‌توان تا حداكثر ظرفيت ۴ ترابايت آن را خريدار كرد كه ما مدل ۵۱۲ گيگابايت را براي مطالعه دراختيار داشتيم؛ سرعت حافظه‌هاي SSD به‌خصوص مدل‌هاي NVMe (بيشتر در سرعت نوشتن) به ظرفيت بستگي دارند كه البته اين تفاوت سرعت (در خواندن) در بين مدل‌هاي مختلف S40G باتوجه‌به اطلاعات رسمي سازنده چندان زياد نيست و مدل‌هاي ۵۱۲ گيگابايت به بالا در خواندن عملكرد يكساني دارند؛ اما تفاوت‌هايي در سرعت‌هاي نوشتن ديده مي‌شود.

همانند محصولات پيشين ADATA شاهد استفاده از NAND‌-هاي سه‌بعدي ۶۴ لايه‌ي TLC ساخت مايكرون (البته ممكن است برخي از محصولات از NAND‌-هاي ۹۶ لايه بهره ببرند) هستيم كه درحال‌حاضر بهترين تعادل در بين ارزش و سرعت را ارائه مي‌كنند. همراهي از SLC caching و دارا بودن DRAM ساخت NANYA باتوجه‌به سابقه‌ي اي‌ديتا دور از ذهن نبود. به‌انديشه متخصصين مي‌رسد مدل‌هاي با ظرفيت‌هاي ديگر نيز از همين DRAM بهره مي‌برند؛ اما آنچه مشخص است در مدل ۵۱۲ گيگابايت از ماژول DDR3 و ۱۲۸ مگابايتي بهره گرفته مي‌شود؛ اين ظرفيت براي مدل ۵۱۲ گيگابايتي كم‌تر از انتظار ما بود؛ چراكه SX8200 Pro ظرفيت بيشتري را ارائه مي‌كند.

از انديشه متخصصين عمر بر حسب ترابايت، نوشتن اطلاعات نيز تفاوت فاحشي با ديگر محصولات هم‌رده‌ي بازار به‌چشم نمي‌خورد و S40G امتياز متوسط دريافت مي‌كند. SPECTRIX S40G توسط آونگ به‌عنوان نماينده‌ي ADATA در ايران براي مطالعه دراختيار اخبار تخصصي، علمي، تكنولوژيكي، فناوري مرجع متخصصين ايران قرار گرفته است. در ادامه مي‌توانيد مشخصات متخصص دقيق‌تر اين محصول را مشاهده كنيد:

مشخصات متخصصXPG SPECTRIX S40G
ظرفيت‌ها۲۵۶ گيگابايت، ۵۱۲ گيگابايت، ۱ ترابايت، ۲ ترابايت و ۴ ترابايت
كنترلرRealtek RTS5762
نوع رابطPCIe Gen3x4 NVMe 1.3
نوع و سازنده‌ي NANDMicron TLC 64 Layer
وزن۱۳.۴ گرم
DRAMبله ۱۲۸ مگابايت در مدل ۵‍۱۲ گيگابايت
فرم‌فكتور2280 M.2
طول عمر اعلامي سازنده۱۶۰ با معيار TBW براي مدل ۲۵۶ گيگابايت
۳۲۰ با معيار TBW براي مدل ۵۱۲ گيگابايت
۶۴۰ با معيار TBW براي مدل ۱ ترابايت
۱۲۸۰ با معيار TBW براي مدل ۲ ترابايت
۲۵۶۰ با معيار TBW براي مدل ۴ ترابايت
عمر بر حسب معيار MTBF۲ ميليون ساعت
گارانتي۵ سال

پيش از پرداختن به عملكرد و بنچمارك‌ها كمي با ويژگي‌هاي ظاهري و متمايز S40G آشنا مي‌‌شويم.

طراحي

XPG به‌عنوان برندي كه با تمركز بر طراحي محصولات گيمينگ فعاليت مي‌كند، هم در بازار متخصصان عادي حضور جدي دارد و هم بازار اصلي هدف خود را دنبال مي‌كند. S40G يكي از محصولاتي است كه با نگاه اول به آن متوجه خواهيد شد كه گيمرها هدف اصلي آن هستند؛ ۸ ال‌اي‌دي قرار گرفته در پشت پوشش پلاستيكي سفيد و تركيب آن با هيت‌سينك مشكي آشنايي كه لوگوي XPG را به‌روي خود مي‌بيند، به‌خوبي هدف از عرضه‌ي اين محصول را نشان مي‌دهد. 

ضخامت S40G به ۸ ميلي‌متر مي‌رسد كه از اين رو امكان استفاده‌ي آن در لپ‌تاپ‌هاي باريك به هيچ وجه وجود ندارد؛‌ براي مقايسه مي‌توان گفت حافظه‌هاي M.2 مرسوم بدون هيت‌سينك عموما ضخامتي بين ۲ تا ۳ ميلي‌متر دارند. البته استفاده از يك حافظه با چراغ‌‌هاي RGB به‌خودي خود در لپ‌تاپ‌ها يا كيس‌هاي بدون نماي بيروني غير منطقي است. LED‌-ها روي خود حافظه جاي گرفته‌اند و بخش بيروني در حقيقت نقش محافظ را براي آن‌ها دارد. 

باتوجه‌به محل قرارگيري درگاه PCIe براي حافظه‌هاي M.2 در بالاي درگاه كارت گرافيك، ممكن است استفاده‌ي هم‌زمان از يك كارت گرافيك بزرگ و S40G چالش‌برانگيز باشد. در زمان استفاده از مادربردهاي MicroATX (غير مرسوم در كامپيوترهاي گمينگ) و فن‌ بزرگ پردازنده ممكن است بخشي از SSD پوشانده شوند و شما از زيبايي آن بي‌نصيب بمانيد؛ بنابراين قبل از خريد S40G، حتما به نوع مادربرد،‌ فاصله‌ي اجزا و نمايان‌شدن SSD در كيس دقت كنيد. 

همانند ديگر محصولات XPG در رده‌ي گيمينگ، شاهد استفاده از برد مشكي با تراشه در دو طرف هستيم. با وجود LED‌-ها، قرارگيري يك پوشش پلاستيكي روي حافظه و سخت‌تر شدن فرايند خنك‌سازي پسيو آن شاهد دمايي بالاتر از ميانگين بوديم؛ البته اين دما بيشتر در انتقال‌‌ ممتد ديتا اتفاق مي‌افتد؛ همچنين از انديشه متخصصين مصرف انرژي نگراني خاصي وجود ندارد. خوشبختانه حافظه براي روشن كردن LED‌‌-ها نياز به كابل اضافي ندارد و مي‌توان آن را به كمك نرم‌افزار اختصاصي XPG RGB شخصي‌سازي كرد. 

در نرم‌افزار شخصي‌سازي رنگ‌ها مي‌توان بسته به نوع افكت انتخابي براي هر LED رنگ متفاوتي تعيين كرد. تغيير روشنايي، تغيير سرعت و ۱۴ افكت متفاوت دردسترس شما قرار دارد. حالت استاتيك، خاموش و روشن شدن سريع و تنفسي و ديگر افكت‌هاي آشنا در ابزار RGB قطعا شما را راضي خواهد كرد. همان‌طور كه پيش‌بيني مي‌شد براي اينكه بتوان از تنظيم غير پيش‌فرض استفاده كرد، حتما بايد نرم‌افزار روي كامپيوتر شما نصب باشد. در طول زمان راه‌اندازي و خاموش شدن سيستم، طبق انتظار نورپردازي به حالت پيش‌فرض انجام مي‌گيرد.

براي دريافت نرم‌افزار و راهنماي حالت‌هاي آن از اين لينك استفاده كنيد. كار با نرم‌افزار XPG RGB ساده است و امكانات شخصي‌سازي خوبي دراختيار شما قرار مي‌دهد. S40G تنها SSD M.2 بازار با نورپردازي نيست؛ ولي يكي از زيباترين‌ها به‌حساب مي‌آيد و مي‌تواند با هر كيس گيمينگ و نورپردازي متداولي تطبيق يابد. استفاده از پوشش پلاستيكي روي LED‌-ها به‌نوعي وظيفه‌ي پخش نور را نيز برعهده دارد و در اين امر نيز نسبتا موفق عمل مي‌كند؛ به‌طوري‌كه جدا بودن LED-ها چندان به‌چشم نمي‌آيد.

عملكرد

همان‌طور كه در مقدمه نيز گفته شد SPECTRIX S40G، حافظه‌ي بالارده‌ محسوب مي‌شود؛ اما روي كاغذ به‌انديشه متخصصين مي‌رسد بايد منتظر عملكردي ضعيف‌تر نسبت به بالارده‌ي شاخص XPG يعني SX8200 Pro باشيم. در آزمايش كپي فايل ۵۲ گيگابايتي اخبار تخصصي، علمي، تكنولوژيكي، فناوري مرجع متخصصين ايران با فرمت MKV (از يك فولدر به فولدر ديگر داخل حافظه)، S40G با ثبت زمان ۵۷ ثانيه عملكردي خوب؛ اما ضعيف‌تر از برادرش و برخي از رقبا ارائه مي‌كند؛ همان‌طور كه در تصوير زير ديده مي‌شود خبري از تغييرات سينوسي نيست و روند خوبي از انديشه متخصصين پايداري را شاهد هستيم. به‌جز يك دره در نمودار زير كه احتمالا به دليل يك گلوگاه بوده باشد، انتقال ثبات خوبي دارد.

مدل حافظه زمان (ثانيه)سرعت در آغاز انتقال (مگابايت‌برثانيه)سرعت در انتهاي انتقال (مگابايت‌برثانيه)
XPG SPECTRIX S40G۵۷۱۳۵۰۹۷۰
Pioneer APS-SE20G۲۰۳۹۰۰۳۲۰
Lexar NM610۷۸۸۴۰۶۶۰
ADATA XPG SX6000 Lite۷۳۱۴۳۰۷۷۰
Samsung 860 QVO۳۷۵۳۸۰۶۲
Samsung 860 EVO۲۴۱۴۸۰۱۸۵
Samsung 860 PRO۲۱۷۴۷۹۲۵۰
Lexar NS200۴۴۸۵۲۰۱۰۲
Samsung 970 Pro۵۴۲۱۰۰۹۷۰
ADATA XPG SX8200 Pro۴۶:۳۱۸۷۵۹۹۰
Samsung 970 EVO Plus۴۳:۴۱۹۷۰۸۳۰
WD Black SN-750۴۴:۲۱۷۵۰۱۱۰۰
*تمامي بنچمارك‌هاي ذكرشده در اين جدول را اخبار تخصصي، علمي، تكنولوژيكي، فناوري مرجع متخصصين ايران اجرا كرده است.

در طول اين انتقال، دماي حداكثري كه توسط نرم‌افزار HWMonitor Pro ثبت شد ۸۳ درجه بود كه نسبتا زياد (ولي در بازه‌ي غير بحراني قرار مي‌گيرد) بوده و گلوگاه در چنين دماهايي محتمل است؛ البته دماي پيش‌فرض محيط و تهويه‌ي كيس نيز بر اين مسأله تأثيرگذار خواهد بود. فرايند نوشتن با سرعت تقريبي ۹۷۰ مگابايت در ثانيه كار خود را به پايان مي‌رساند. اين آزمايش چندين مرتبه انجام شد تا از پايداري اطمينان حاصل شود (با فاصله‌ي مناسب) و نتيجه‌ي گزارش شده بيشترين تكرار را داشت؛ اما پايداري نتيجه در SX8200 Pro بهتر ارزيابي مي‌شود. 

مرجع متخصصين ايران آزمايش انتقال فايل ۵۲ گيگابايتي در SSD گيمينگ XPG S40G مدل ۵۱۲ گيگابايتي

در آزمايش مربوط به لودينگ بازي كه با بنچمارك FINAL FANTASY XIV: Shadowbringers و با جمع لودينگ‌هاي آن انجام مي‌شود با ثبت ۱۴:۶۸ ثانيه عملكرد خوبي را از خود نشان داد. باتوجه‌به احتمال تبديل‌شدن SSD به يكي از گزينه‌هاي سيستم پيشنهادي در نسل آينده‌ي كنسول‌ها، شاهد تمايل بيشتر توسعه‌دهندگان براي بهره‌مندي از آن‌ها باشيم؛ ولي فعلا بايد به سرعت تقريبا نصف زمان لودينگ‌ها نسبت به هاردديسك‌ها بسنده كرد.

مدل حافظه زمان لودينگ (ثانيه)
XPG SPECTRIX S40G۱۴:۶۸
Pioneer APS-SE20G۱۷:۱۵
Lexar NM610۱۶:۰۵
Samsung 860 QVO۱۹:۵۶
Samsung 860 EVO۱۶:۱۷
Samsung 860 Pro۱۵:۹۲
WD10EZEX۲۸:۰۲
Lexar NS200 - 240GB۱۶:۸۵
ADATA XPG SX6000 Lite - 512GB۱۵:۱۸
 Samsung 970 Pro - 512GB۱۴:۴۴
 ADATA XPG SX8200 Pro -1TB۱۳:۹۱
 Samsung 970 EVO Plus - 1TB۱۴:۵۱
 WD Black SN-750 - 1TB۱۵:۳۷
*تمامي بنچمارك‌هاي ذكرشده در اين جدول را اخبار تخصصي، علمي، تكنولوژيكي، فناوري مرجع متخصصين ايران اجرا كرده است.

لطفا پيش از آغاز مطالعه نتايج بنچمارك‌ها، توضيحات كوتاه ارائه‌شده درباره‌ي اصطلاحات به‌كاررفته را مشاهده كنيد:

 • Seq Q32T1: انتقال ترتيبي اطلاعات چند ترد و صف اطلاعات با بلوك‌هاي ۱۲۸ كيلوبايتي
 • 4K Q32T1: انتقال تصادفي چند ترد و صف اطلاعات با بلوك‌هاي چهاركيلوبايتي
 • Seq: انتقال اطلاعات به‌صورت ترتيبي با بلوك‌هاي يك‌مگابايتي به‌صورد تك‌ترد و تك‌صف
 • 4K: انتقال تصادفي اطلاعات با بلوك‌هاي چهاركيلوبايتي به‌صورت تك‌ترد و تك‌صف
 • access time: زماني‌كه طول مي‌كشد حافظه براي انتقال داده آماده شود (گاهي با نام Response Time شناخته مي‌شود)
 • IOPS: مخفف input٫output operations per second و به‌بيان ساده، تعداد عمليات خواندن و نوشتني كه حافظه در يك ثانيه مي‌تواند انجام دهد

بنچمارك CrystalDiskMark

بنچمارك ساده، اما قديمي CrystalDiskMark عموما براي سنجش سرعت‌هاي خواندن و نوشتن برحسب مگابايت‌برثانيه متخصصد دارد. رسيدن به سرعت خواندن ۳۴۸۰ و نوشتن ۲۳۱۰ در حالت ترتيبي براي مدل ۵۱۲ گيگابايتي به نوعي تصديق ادعاي سازنده (۳۵۰۰ و ۲۴۰۰ مگابايت بر ثانيه) است. سرعت خواندن اطلاعات براي ديگر ظرفيت‌ها نيز با تقريب خوبي همين اعداد خواهد بود. 

مدل حافظه ٫ خواندن و نوشتن (MB٫s)ظرفيتنوع حافظهSeq Q32T14K Q32T1 Seq 4K
XPG SPECTRIX S40G۵۱۲ گيگابايتNVMe SSD۳۴۸۰
۲۳۱۰
۴۰۴٫۴
۳۳۰٫۳
۲۸۴۱
۱۹۱۳
۵۴٫۰۳
۱۲۸٫۴
Samsung 970 Pro۵۱۲ گيگابايتNVMe SSD۳۵۳۵
۲۳۰۰
۴۱۸
۳۲۸.۹
۲۵۷۴
۲۱۲۴
۵۴٫۹۵
۱۳۱.۴
Pioneer APS-SE20G۲۵۶ گيگابايتNVMe SSD۳۱۰۳
۱۰۵۴
۵۱۴٫۷
۴۴۲٫۹
۱۵۴۵
۱۰۵۳
۵۰٫۳۴
۱۵۷٫۵
Lexar NM610يك ترابايتNVMe SSD۲۰۸۳
۱۶۷۰
۳۵۱٫۴
۳۰۱٫۳
۱۷۱۷
۱۶۷۲
۵۶٫۳۸
۱۶۶٫۲
ADATA XPG SX6000 Lite۵۱۲ گيگابايتNVMe SSD۱۷۴۲
۱۲۴۰
۴۲۲٫۹
۳۷۹٫۹
۱۷۳۶
۱۲۰۸
۴۸٫۵۸
۱۱۴٫۸
Samsung 860 QVOيك ترابايتSATA SSD۵۵۵٫۶
۵۲۴٫۷
۳۲۲٫۹
۳۰۲٫۶
۵۱۷٫۱
۵۰۶٫۷
۳۴٫۸۷
۹۹٫۸۰
Samsung 860 EVOيك ترابايتSATA SSD۵۵۵٫۳
۵۲۴٫۷
۳۱۷٫۲
۲۹۹٫۰
۵۱۸٫۷
۵۰۶٫۳
۴۲٫۵۰
۹۸٫۹۷
Samsung 860 Proيك ترابايتSATA SSD۵۶۲٫۱
۵۳۰٫۱
۳۲۵٫۵
۳۰۲٫۳

۵۱۲٫۷
۴۸۰٫۰

۴۳٫۵۳
۱۰۲٫۲
Lexar NS200۲۴۰ گيگابايتSATA SSD۵۶۸٫۸
۵۱۶٫۷
۳۱۱٫۱
۲۹۲٫۸
۵۳۳٫۹
۴۷۶٫۳
۳۳٫۴
۸۸٫۹۸
Western Digital Green۴۸۰ گيگابايتSATA SSD۵۵۸٫۷
۴۵۸٫۳
۱۲۶٫۸
۱۱۴٫۸
۴۷۹٫۴
۴۱۷٫۸
۲۲٫۷
۴۳٫۶۱
ADATA SU800۵۱۲ گيگابايتSATA SSD۵۶۲
۵۱۸٫۸
۳۱۸٫۸
۳۰۷٫۹
۵۳۰٫۹
۴۶۸٫۵
۳۷٫۱۹
۱۰۱٫۵
ADATA XPG SX8200 Proيك ترابايتNVMe SSD ۳۵۰۳
 ۲۸۲۷٫۳ 
 ۴۴۳٫۵
 ۳۳۱٫۳
۲۶۱۴
۲۲۳۶
۶۱٫۲۴
۱۴۴
Samsung 970 Evo Plusيك ترابايتNVMe SSD۳۵۲۴
۳۲۷۸
۴۲۱
۳۴۹٫۴
۲۱۴۲
۲۰۳۶
۴۴٫۶۱
۱۳۳
 WD Black SN-750يك ترابايتNVMe SSD۳۴۳۹
۳۰۲۰
۴۲۳٫۱
۳۳۶٫۷
۲۰۰۳
۲۴۵۲
۴۵٫۹۴
۱۳۷٫۲
 ADATA XPG GAMMIX S11 Proيك ترابايتNVMe SSD۳۵۰۲
۲۸۶۸٫۳ 
۴۳۷٫۱
۳۲۷٫۲
۲۸۶۸٫۳
۲۳۹۲٫۶
۶۳٫۴۵
۱۴۵٫۳
Western Digital WD10EZEXيك ترابايتHDD 7200 RPM۱۶۴٫۲
۱۵۹٫۵
۰٫۹۴۳
۱٫۳۱۱
۱۶۳٫۸
۱۵۹٫۱
۰٫۳۰۰
۱٫۳۰۳
*تمامي بنچمارك‌هاي ذكرشده در اين جدول را اخبار تخصصي، علمي، تكنولوژيكي، فناوري مرجع متخصصين ايران اجرا كرده است.

انتظار بيشتري به‌خصوص در نوشتن تصادفي 4K از اس ۴۰ جي داشتيم؛ اما در باقي زمينه‌ها عملكرد قابل‌قبولي را از اين حافظه شاهد هستيم. حافظه‌هاي ADATA عموما عملكرد بسيار خوبي در انتقال ترتيبي داده ارائه مي‌كنند؛ همان‌طور كه در جدول نيز مشخص است، در زمينه‌ي خواندن داده‌ها، اس ۴۰ جي چيزي از رقبا كم ندارد.

بنچمارك HD Tune Pro

ما به‌كمك بنچمارك HD Tune Pro مواردي همچون زمان دسترسي و انتقال فايل و عملكرد در انتقال فايل را مطالعه كرديم. آزمايش File Benchmark ازطريق فايلي ۴ گيگابايتي انجام مي‌شود و زمان دسترسي نيز براي خواندن گزارش شده است.

حافظه ذخيره‌سازي ٫ سرعت خواندن اطلاعاتزمان دسترسيحداكثر سرعتحداقل سرعتميانگين
ميلي‌ثانيهمگابايت‌بر‌ثانيه
XPG SPECTRIX S40G۰٫۱۰۸۱۵۸۰٫۷۴۱۷۱۴۰۵
Pioneer APS-SE20G۰٫۰۶۸۱۷۲۳٫۶۷۲۴۱۳۶۲٫۲
Lexar NM610۰٫۰۳۰۱۵۴۴٫۷۱۴۰۴٫۱۱۵۳۵
ADATA XPG SX6000 Lite۰٫۰۲۵۱۴۴۲٫۹۱۱۸۱۱۴۰۸
Samsung 860 QVO۰٫۰۴۸۴۱۷٫۴۲۷۰٫۵۳۳۲٫۰
Samsung 860 EVO۰٫۰۴۷۴۴۳٫۱۲۸۱٫۴۳۵۶٫۰
Samsung 860 PRO۰٫۰۳۴۴۳۹٫۷۲۷۹٫۵۳۲۳٫۶
Lexar NS200۰٫۰۳۲۴۲۹٫۴۲۵۹٫۷۳۵۲٫۱
ADATA SU800-۳۷۳٫۵۲۸۴۳۳۳٫۴
 Western Digital Green-۲۹۱۹۵٫۴۱۵۵٫۳
Samsung 970 Pro۰٫۰۲۱۱۵۹۸٫۵۱۴۴۸۱۵۸۹
 ADATA XPG SX8200 Pro۰٫۰۱۹ ۱۶۱۸ ۱۳۶۱ ۱۵۹۳
Samsung 970 Evo Plus۰٫۰۲۱۱۶۲۹۱۳۸۸۱۶۱۸
 WD Black SN-750۰٫۰۲۰۱۵۱۷۱۰۸۹۱۴۹۹
 ADATA XPG GAMMIX S11 Pro-۱۶۲۳۱۳۱۹٫۶۱۶۱۰٫۵
Western Digital WD10EZEX-۱۹۳٫۳۹۳۱۵۱٫۹
*تمامي بنچمارك‌هاي ذكرشده در اين جدول را اخبار تخصصي، علمي، تكنولوژيكي، فناوري مرجع متخصصين ايران اجرا كرده است.

در آزمايش HD Tune Pro به‌خصوص زمان دسترسي عملكرد S40G ضعيف‌تر از رقبا بود؛ اما ميانگين سرعت قابل‌قبولي را شاهد هستيم و اختلاف بين حداكثر سرعت و ميانگين با وجود نوسان‌هاي نسبتا زياد در اين تست مناسب ارزيابي مي‌شود. 

حافظه ذخيره‌سازي ٫ سرعت خواندن اطلاعات (نوشتن اطلاعات)ترتيبي برحسب مگابايت‌برثانيه 4KB Random Single IOPS
XPG SPECTRIX S40G۳۰۰۳ (۱۷۲۳)۱۴۳۲۰ (۳۷۲۵۵)
Pioneer APS-SE20G۲۴۷۹ (۱۰۰۹)۲۵۸۵۸ (۳۶۶۸۳)
Lexar NM610۱۸۲۸ (۱۵۲۰)۱۱۹۷۶ (۳۳۷۹۲)
ADATA XPG SX6000 Lite۱۴۵۸ (۱۱۴۶)۵۷۷۲ (۳۵۰۱۳)
Samsung 860 QVO۵۱۱ (۴۸۷)۶۱۱۹ (۲۲۳۸۵)
Samsung 860 EVO۵۱۲ (۴۸۵)۱۰۲۱۰ (۲۵۹۹۴)
Samsung 860 PRO۵۱۱ (۴۸۷)۹۶۰۶ (۲۶۰۵۲)
Lexar NS200۵۲۳ (۴۷۸)۸۵۷۷ (۲۴۸۲۰)
ADATA SU800۵۱۱.۲ (۴۵۹.۲)۷۷۵۳ (۲۸۸۰۱)
Western Digital Green۵۱۰ (۴۴۳)۳۶۷۶ (۵۸۱۲)
Samsung 970 Pro۲۷۹۵ (۲۰۸۷)۱۴۰۱۴ (۴۱۰۷۸)
 ADATA XPG SX8200 Pro۲۶۷۹ (۲۳۳۲)۱۴۸۱۶ (۴۶۴۱۱)
Samsung 970 Evo Plus۲۷۰۶ (۲۴۴۷)۱۵۰۸۲ (۴۱۷۳۶)
 WD Black SN-750۲۹۳۰ (۲۵۵۱)۱۰۲۹۷ (۴۳۵۱۸)
 ADATA XPG GAMMIX S11 Pro۲۹۰۲ (۲۴۱۸)۱۵۵۷۹ (۴۵۴۳۳)
ٰWestern Digital WD10EZEX۱۴۳٫۵ (۱۴۲.۵)۵۹ (۳۱۴)
*تمامي بنچمارك‌هاي ذكرشده در اين جدول را اخبار تخصصي، علمي، تكنولوژيكي، فناوري مرجع متخصصين ايران اجرا كرده است.

عملكرد بسيار خوبي در بخش خواندن ترتيبي شاهد هستيم و عملكرد نوشتن ترتيبي نيز باتوجه‌به ظرفيت قابل‌قبول است. در نوشتن تصادفي، S40G ضعيف‌تر از برخي رقباي خود ظاهر مي‌شود؛ اما عملكرد بدي را شاهد نيستيم، البته مقايسه‌ي مستقيم نيازمند حافظه‌هاي يكسان خواهد بود.

بنچمارك AS SSD

بنچمارك AS SSD با درانديشه متخصصينگرفتن چهار مؤلفه‌ي سرعت ترتيبي، انتقال 4K و 4K با ۶۴ ترد، زمان دسترسي در هر دو بخش نوشتن و خواندن دو امتياز و يك امتياز كلي ارائه مي‌دهد.

حافظه ذخيره‌سازي ٫ سرعت خواندن اطلاعاتامتياز خواندنامتياز نوشتنامتياز كلي
XPG SPECTRIX S40G۱۴۷۲۱۱۵۰۳۳۰۶
Pioneer APS-SE20G۱۳۶۷۱۲۰۴۳۲۱۹
Lexar NM610۱۰۶۱۱۰۲۵۲۶۲۴
Samsung 860 QVO۴۲۹۴۹۰۱۱۴۴
Samsung 860 EVO۴۶۱۴۹۰۱۱۹۷
Samsung 860 PRO۴۶۴۴۹۴۱۲۰۵
Lexar NS200۴۷۷۴۸۰۱۲۱۳
Samsung 970 Pro۱۶۰۰۲۴۹۴۴۸۹۶
 ADATA XPG SX8200 Pro۱۶۴۰۱۸۲۴۴۲۹۹
Samsung 970 Evo Plus۲۲۲۵۲۲۰۶۵۴۹۶
 WD Black SN-750۱۹۹۵۲۴۵۱۵۴۳۳
*تمامي بنچمارك‌هاي ذكرشده در اين جدول را اخبار تخصصي، علمي، تكنولوژيكي، فناوري مرجع متخصصين ايران اجرا كرده است.

حافظه‌ي گيمينگ XPG در آزمون AS SSD سربلند نيست و كمي متفاوت از يك محصول بالارده عمل كرد؛ بار ديگر زمان دسترسي خواندن در اين تست ۰٫۱۱۱ به‌دست آمد كه مناسب نيست. 

بنچمارك‌ Anvil's Storage Utilities

بنچمارك Anvil's Storage Utilities بخش‌هايي مانند سرعت پاسخ و سرعت نوشتن و خواندن و IOPS را مطالعه و درپايان با نمراتي مجموع عملكرد در بخش خواندن و نوشتن را گزارش مي‌كند. نتايج زير با درانديشه متخصصينگرفتن Test Size معادل ۳۲ گيگابايت به‌دست آمده‌اند:

حافظه ذخيره‌سازي ٫ امتيازخواندن نوشتن
XPG SPECTRIX S40G۵۶۴۸۴۱۵۵
Pioneer APS-SE20G۲۶۵۱۲۴۱۶
Lexar NM610۳۸۲۵۲۸۲۸
 ADATA XPG SX6000 Lite۲۸۵۵۲۹۷۵
Samsung 860 QVO۲۰۲۱۲۷۰۰
Samsung 860 EVO۲۳۳۴۲۸۰۱
Samsung 860 Pro۲۳۱۲۲۸۳۲
Lexar NS200۱۶۴۱۲۵۷۳
Samsung 970 Pro۶۱۷۲۹۴۵۴
 ADATA XPG SX8200 Pro۵۳۲۹۸۶۵۰
Samsung 970 Evo Plus۵۱۳۸۹۹۵۰
 WD Black SN-750۴۴۵۱۹۵۶۶

پايين‌تر بودن نمرات نوشتن نسبت به حافظه‌هاي ديگر جدول به دليل ظرفيت كمتر آن كاملا معقول و امتياز خواندن نيز يكي از بهترين‌هايي است كه در اين رده تا به حال مطالعه كرده‌ايم. هنوز ۹۷۰ پرو سامسونگ صدرنشين آزمايش Anvil's Storage Utilities محسوب مي‌شود و نمرات عالي در خواندن و نوشتن كسب كرده است. 

جمع‌بندي

S40G به‌عنوان يك حافظه‌ي بالارده از انديشه متخصصين عملكرد هم موفق ظاهر مي‌شود و هم ناموفق؛ موفق از اين انديشه متخصصين كه براي متخصصي‌هاي متكي به سرعت خواندن هيچ اشكالي با آن نخواهيد داشت؛ اما از انديشه متخصصين نوشتن اطلاعات گزينه‌هايي مانند XPG SX8200 Pro و رقباي ديگر شركت‌ها قابل‌ اتكاتر خواهند بود. به‌انديشه متخصصين نمي‌رسد هدف توليد اين حافظه رقابت سرعت با چنين محصولاتي باشد؛ آن‌ها با توليد S40G مشخصا گيمرهايي را هدف قرار داده‌اند كه به ظاهر پكيچ گيمينگ خود اهميت مي‌دهند.

اس ۴۰ جي ۵۱۲ گيگابايتي در مطالعه ما تقريبا به سرعت‌هاي اعلامي شركت دست‌يافت؛ سرعت نوشتن در مدل‌هاي باظرفيت بالاتر از ۵۱۲ گيگابايت بهتر خواهد بود. براي مشاهده‌ي سرعت‌‌هاي ادعايي تقريبي مدل‌هاي ديگر مي‌توانيد به سايت سازنده مراجعه كنيد. 

S40G با ۸ ال‌اي‌دي قابل‌ شخصي‌سازي و پوشش نسبتا زيباي آن، علاقه‌مندان به نورپردازي RGB را راضي خواهد كرد؛ نبود نياز به انرژي اضافي و ۱۴ حالت نورپردازي مختلف در اين محصول به چشم مي‌خورند. حتما پيش از خريد به موقعيت درگاه M.2 و پوشيده نشدن آن توسط فن پردازنده و كارت گرافيك دقت كنيد. در صورتي كيس مناسبي براي استفاده و لذت از اين نورپردازي نداريد، دليلي هم براي خريد چنين حافظه‌اي در برابر برادرش XPG SX8200 Pro وجود نخواهد داشت.

در بخش حافظه‌ هاي ذخيره‌سازي محصولات اخبار تخصصي، علمي، تكنولوژيكي، فناوري مرجع متخصصين ايران مي‌توانيد مشخصات و ارزش SSD، ارزش هارد، فلش مموري و كارت حافظه را با يكديگر مقايسه كرده و با بهترين ارزش از فروشگاه‌هاي اينترنتي معتبر خريداري كنيد.

نكات مثبت

 • عملكرد قابل قبول و سريع در خواندن اطلاعات
 • نورپردازي قابل‌شخصي‌سازي با ۸ ال‌اي‌دي
 • عملكرد قابل‌قبول و پايدار در نوشتن فايل‌هاي حجيم

نكات منفي

 • زمان دسترسي بالاتر از رقبا
 • سرعت نوشتن پايين‌تر نسبت به رقبا


  انديشه متخصصينات
كاراكتر باقي مانده

بيشتر بخوانيد