راكت لب براي نخستين‌بار موشك خود را پس از پرتاب با چتر نجات بازيابي كرد

با بازيابي موشك الكترون در پرتاب امروز به‌وسيله‌ي مجموعه‌اي از چترهاي نجات، راكت لب (Rocket Lab) گام بزرگي را در مسير تحقق چندبارمصرف‌پذيري راكت‌ها برداشت.

راكت لب، شركت هوافضاي پرتابگر ماهواره‌هاي كوچك پس از پرتاب يكي از موشك‌هايش در بامداد امروز، آن را با موفقيت به زمين بازگرداند و زير مجموعه‌اي از چترهاي نجات به آرامي در اقيانوس فرود آورد. اين مانور، بخشي از آزمون نهايي پيچيده‌اي بود كه راكت‌لب به‌منظور تمرين تقريبا تمام گام‌هاي مورد نياز براي بازيابي و استفاده‌ي مجدد از راكت‌هايش در آينده انجام داد.

موشك راكت لب با نام الكترون امروز جمعه در ساعت ۵:۵۰ به‌وقت ايران از سايت پرتاب شركت در نيوزيلند از روي زمين برخاست و دسته‌اي از ماهواره‌هاي كوچك را به مدار نزديك زمين حمل كرد. الكترون در تمام ۱۵ پرتاب خود تا به امروز، موشكي يك‌بارمصرف بوده و در هر مأموريت تازه از نسخه‌اي كاملا جديد از آن استفاده شده است. اما راكت‌لب در سال ۲۰۱۹ اعلام كرد كه درصدد تلاش براي بازيابي بخش عمده‌ي راكت الكترون پس از پروازهاي آتي است تا از پرتابگرش در مأموريت‌هاي بعدي دوباره استفاده كند. شركت از آن زمان تاكنون به آرامي درتلاش براي دستيابي به هدف خود بوده است و مانورهاي جديد را با هدف بازيابي موشك در مأموريت‌هايش آزمايش مي‌كرد.

برنامه‌ي راكت‌لب براي بازيابي موشك به‌كلي با رويكرد اسپيس ايكس تفاوت دارد. شركت هوافضاي ايلان ماسك، راكت‌هاي فالكون ۹ را پس از هر پرتاب، روي سكوي فرود در كشتي بدون‌سرنشين فرود مي‌آورد. درمقابل راكت‌لب نيز قصد دارد راكت را پس از پرتاب به‌شيوه‌اي كنترل‌شده به زمين بازگرداند؛ اما الكترون به‌محض قرارگيري در ارتفاع معين، چتر نجات لنگر و چتر نجات اصلي‌اش را به‌منظور كاهش سرعت نزول خود مي‌گشايد. درحالي‌كه الكترون به‌آرامي درحال بازگشت به زمين است، راكت‌لب هلي‌كوپتري را به پرواز درمي‌آورد تا با گرفتن موشك در ميانه‌ي هوا از برخورد سخت آن با سطح دريا جلوگيري كند.

راكت‌لب درجريان پرتاب شانزدهم خود و پس از پرتاب الكترون از تاسيسات اصلي‌اش در نيوزيلند، گام‌هاي اشاره‌شده ازجمله گشودن چتر نجات را تمرين كرد. بااين‌حال، راكت‌لب از تمرين گام نهايي يعني گرفتن الكترون درميانه‌ي هوا صرف‌انديشه متخصصين كرد و موشك درنهايت در اقيانوس آرام به آب افتاد. هدف شركت دركل فهميدن اين موضوع بود كه آيا مي‌تواند موشك را سالم به زمين بازگرداند و آن را يك‌تكه در اقيانوس فرود آورد يا نه. پيتر بك، مديرعامل راكت‌لب تصويري از الكترون را زير چتر نجات در توييتر منتشر كرد و وعده‌ي انتشار تصاوير بيشتر را در آينده داد.

راكت لب تقريبا دو ساعت پس از پرتاب، الكترون را با كشتي نجات از آب گرفت تا آن را به‌منظور بازرسي دقيق به تاسيسات خود منتقل كند. مهندسان اين نسخه از الكترون را به حسگرهاي اضافي تجهيز كردند تا حين پرتاب و نزول موشك داده‌هايي از موقعيت آن جمع‌آوري كنند. تيم متخصص سپس بهتر خواهد فهميد كه چه زمان بايد هلي‌كوپتر را براي گرفتن الكترون ارسال كند. اين احتمال وجود دارد كه موشك به‌خصوص به‌كاررفته در پرواز امروز درصورت داشتن وضعيت مناسب، دوباره در آينده پرتاب شود.

هرچند عمليات بازيابي موشك در پرتاب امروز، بيش‌ترين توجه‌ها را به خود جلب كرد، راكت‌لب در مأموريت اخير ۳۰ ماهواره از نوع ديده‌بان زمين تا مخابراتي را نيز به فضا فرستاد. همچنين درميان محموله‌ي الكترون، وسيله‌اي وجود دارد كه عملكرد فناوري جديدي را با هدف پاكسازي فضا از بقاياي غيرضروري و خطرناك به‌نمايش خواهد گذاشت.


منبع theverge space

از سراسر وب

  انديشه متخصصينات
كاراكتر باقي مانده

بيشتر بخوانيد